Skip to content

235 Wykertown Rd

Branchville, NJ 07826

Built 1925

Last Sale Date
Apr 3, 2018

Property Information

Block38
Lot5.02
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2 SF 2G POOL
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,908
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,200
35%
Improvement Value:$152,500
65%
Total Assessment$233,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,700+3.2%
2024$6,492+5.9%
2023$6,130+3.1%
2022$5,948+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1925