Skip to content

280 Wykertown Rd

Branchville, NJ 07826

Built 2001
Vacant Land
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Feb 12, 2025

Property Information

Block39
Lot6
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description2SF 2G BARN
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage6,577
Acreage10

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$148,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$148,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,166+3.3%
2024$4,034+6.1%
2023$3,804+3.1%
2022$3,688+3.1%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$525,000
Sq Ft6,577DeedBook 10363, Page 1572Recorded2/14/2025

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 2433, Page 326