Skip to content

199 Plains RdAugusta, NJ 07822

Farm (Qualified)
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Jan 6, 2022

Property Information

Block3
Lot3
QualifierQFARM
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
ZoningAR
Sq Footage---
Acreage13.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,900
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$8,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$146-87.9%
2024$1,209+4543.9%
2013$26+3.0%
2012$25+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 3624, Page 219

Property Sale

Sale
$114,900
DeedBook 2844, Page 23