Skip to content

302 Klimas Rd

Branchville, NJ 07826

Built 2008

Last Sale Price
$162,000
Last Sale Date
Oct 3, 2006

Property Information

Block40
Lot3.07
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description2SF G
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage3,295
Acreage1.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
23%
Improvement Value:$318,000
77%
Total Assessment$413,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,283+3.1%
2024$11,915+5.7%
2023$11,275+2.9%
2022$10,953+2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 3086, Page 310