Skip to content

296 Klimas Rd

Branchville, NJ 07826

Built 1976

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jan 26, 1996

Property Information

Block40
Lot3.09
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,953
Acreage1.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,300
39%
Improvement Value:$151,400
61%
Total Assessment$247,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,367+3.1%
2024$7,146+5.7%
2023$6,762+2.9%
2022$6,569+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 2127, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1976