Skip to content

179 Dennis Phillips Rd

Branchville, NJ 07826

Built 1900

Last Sale Date
Dec 14, 2015

Property Information

Block41
Lot7.01
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,694
Acreage2.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,400
61%
Improvement Value:$73,000
39%
Total Assessment$185,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,264+3.2%
2024$5,099+6.0%
2023$4,811+3.1%
2022$4,667+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900