Skip to content

180 Mattison Reservoir Av

Branchville, NJ 07826

Built 1972
Farm (Regular)

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Dec 17, 2007

Property Information

Block42
Lot14.01
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page1202

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage2,228
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
38%
Improvement Value:$157,700
62%
Total Assessment$252,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,515+3.1%
2024$7,290+5.7%
2023$6,899+2.9%
2022$6,702+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 3190, Page 818

Property Built

Built

Year Built: 1972