Skip to content

176 Mattison Reservoir Av

Branchville, NJ 07826

Built 2001

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Oct 24, 2002

Property Information

Block42
Lot14.08
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page1202

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage2,528
Acreage3.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,400
35%
Improvement Value:$230,300
65%
Total Assessment$352,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,489+3.1%
2024$10,175+5.7%
2023$9,629+2.9%
2022$9,354+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 2679, Page 334

Property Built

Built

Year Built: 2001