Skip to content

172 Mattison Reservoir Av

Branchville, NJ 07826

Built 1984
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 10, 2024

Property Information

Block42
Lot14.10
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page1202

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage2,280
Acreage3.96

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,600
43%
Improvement Value:$165,200
57%
Total Assessment$289,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2012$6,988+2.5%
2011$6,815+4.0%
2010$6,554+25.4%
2009$5,227+4.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1984