Skip to content

177 Upper North Shore Rd

Branchville, NJ 07826

Built 1950

Last Sale Price
$197,000
Last Sale Date
Aug 3, 2021

Property Information

Block42
Lot14.21
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page1202

Building Details

Building Class16
Description1S F 2G
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,440
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,700
52%
Improvement Value:$73,600
48%
Total Assessment$153,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,559+3.1%
2024$4,423+5.7%
2023$4,185+2.9%
2022$4,066+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$197,000
Sq Ft1,440DeedBook 3608, Page 856Recorded10/7/2021

Property Built

Built

Year Built: 1950