Skip to content

234 Mattison Reservoir Av

Branchville, NJ 07826

Built 1986

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Nov 12, 2009

Property Information

Block42
Lot6.01
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage---
Acreage3.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,700
55%
Improvement Value:$99,500
45%
Total Assessment$223,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,388+3.2%
2024$6,189+5.9%
2023$5,843+3.1%
2022$5,669+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 3238, Page 77

Property Built

Built

Year Built: 1986