Skip to content

42 Kymer Rd

Branchville, NJ 07826

Built 1953
Farm (Regular)

Last Sale Price
$217,500
Last Sale Date
Jul 7, 2017

Property Information

Block43
Lot3
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,008
Acreage8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,700
48%
Improvement Value:$149,200
52%
Total Assessment$286,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,532+3.1%
2024$8,277+5.7%
2023$7,832+0.5%
2022$7,794+43.8%
Property History

Property Sale

Sale
$217,500

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 3439, Page 799Recorded8/11/2017

Property Built

Built

Year Built: 1953