Skip to content

32 Wykertown Rd

Branchville, NJ 07826

Built 2002

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jun 24, 2020

Property Information

Block44.01
Lot3.17
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page1201

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage2,214
Acreage2.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,100
37%
Improvement Value:$220,700
63%
Total Assessment$348,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,373+3.1%
2024$10,063+5.7%
2023$9,522+2.9%
2022$9,250+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft2,214DeedBook 3560, Page 68Recorded7/8/2020

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 3311, Page 901

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 2565, Page 232