Skip to content

114 Wantage Ave

Branchville, NJ 07826

Built 1975

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
May 8, 1998

Property Information

Block44.01
Lot5.08
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page1201

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,839
Acreage1.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,800
39%
Improvement Value:$132,600
61%
Total Assessment$217,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,465+3.1%
2024$6,272+5.7%
2023$5,935+2.9%
2022$5,765+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 2288, Page 329

Property Built

Built

Year Built: 1975