Skip to content

140 Gunn Rd

Branchville, NJ 07826

Built 1978

Last Sale Date
Jul 25, 2018

Property Information

Block44
Lot2.03
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,052
Acreage1.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,900
49%
Improvement Value:$106,100
51%
Total Assessment$207,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,906+3.2%
2024$5,722+5.9%
2023$5,401+3.1%
2022$5,240+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1978