Skip to content

48 Gunn Rd

Branchville, NJ 07826

Built 1984
Farm (Regular)

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Mar 13, 2023

Property Information

Block44
Lot8.01
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,620
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
42%
Improvement Value:$133,200
58%
Total Assessment$228,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,787+7.2%
2024$6,334+5.9%
2023$5,980+3.1%
2022$5,802+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$285,000
Sq Ft1,620DeedBook 10237, Page 1335Recorded3/22/2023

Property Built

Built

Year Built: 1984