Skip to content

8 Phillips Rd

Branchville, NJ 07826

Built 1740

Last Sale Date
Dec 14, 2015

Property Information

Block48.01
Lot2.03
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page1301

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage2,559
Acreage1.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
39%
Improvement Value:$158,800
61%
Total Assessment$258,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,447+3.2%
2024$7,216+5.9%
2023$6,815+3.1%
2022$6,613+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1740