Skip to content

68 Mattison Rd

Branchville, NJ 07826

Built 1991

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Nov 2, 2017

Property Information

Block48.01
Lot2.19
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page1301

Building Details

Building Class17
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage3,072
Acreage2.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,300
28%
Improvement Value:$254,000
72%
Total Assessment$353,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,507+3.1%
2024$10,193+5.7%
2023$9,645+2.9%
2022$9,370+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft3,072DeedBook 3454, Page 185Recorded11/15/2017

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 1940, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1991