Skip to content

70 Mattison Rd

Branchville, NJ 07826

Built 1999

Last Sale Price
$43,000
Last Sale Date
Oct 2, 1998

Property Information

Block48.01
Lot2.20
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page1301

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage2,884
Acreage3.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,100
33%
Improvement Value:$236,900
67%
Total Assessment$355,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,558+3.1%
2024$10,242+5.7%
2023$9,692+2.9%
2022$9,415+2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook 2323, Page 236

Property Sale

Sale
$36,500
DeedBook 1963, Page 228