Skip to content

123 Ridge Rd

Branchville, NJ 07826

Built 1930

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Oct 19, 2016

Property Information

Block48
Lot13
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page1303

Building Details

Building Class12
Description1SF
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage648
Acreage2.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,200
78%
Improvement Value:$14,700
22%
Total Assessment$67,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,019+3.1%
2024$1,959+5.7%
2023$1,854+2.9%
2022$1,801+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$40,000

From:

To:

Sq Ft648DeedBook 3416, Page 817Recorded1/31/2017

Property Built

Built

Year Built: 1930