Skip to content

31 Roslyn Rd

Branchville, NJ 07826

Built 1986

Last Sale Price
$198,000
Last Sale Date
Nov 8, 1991

Property Information

Block49
Lot4.02
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page1302

Building Details

Building Class16
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage2,167
Acreage2.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,400
36%
Improvement Value:$192,300
64%
Total Assessment$302,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,002+3.1%
2024$8,733+5.7%
2023$8,264+2.9%
2022$8,028+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$198,000
DeedBook 1826, Page 48

Property Built

Built

Year Built: 1986