Skip to content

23 Union Tnpk

Branchville, NJ 07826

Built 1972

Last Sale Price
$156,000
Last Sale Date
Jan 22, 1998

Property Information

Block52
Lot3.01
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage2,474
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,100
37%
Improvement Value:$145,900
63%
Total Assessment$231,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,870+3.1%
2024$6,664+5.7%
2023$6,306+2.9%
2022$6,126+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 2267, Page 39

Property Built

Built

Year Built: 1972