Skip to content

17 Union Tnpk

Branchville, NJ 07826

Built 1975

Last Sale Price
$293,000
Last Sale Date
Jun 7, 2019

Property Information

Block53
Lot6.03
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,824
Acreage0.89

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,700
38%
Improvement Value:$127,700
62%
Total Assessment$207,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,168+3.1%
2024$5,983+5.7%
2023$5,662+2.9%
2022$5,500+2.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$293,000

From:

To:

Sq Ft1,824DeedBook 3520, Page 577Recorded6/14/2019

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 2988, Page 192

Property Sale

Sale
$57,466
DeedBook 2069, Page 79

Property Built

Built

Year Built: 1975