Skip to content

239 Morris Tnpk

Branchville, NJ 07826

Built 1958

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Jun 21, 2024

Property Information

Block54
Lot7.02
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,152
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,600
32%
Improvement Value:$144,800
68%
Total Assessment$213,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,815+17.1%
2024$4,112+6.0%
2023$3,878+3.1%
2022$3,760+3.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$525,000
Sq Ft1,152DeedBook 10318, Page 1864Recorded6/24/2024

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft1,152DeedBook 10237, Page 429Recorded3/20/2023

Property Built

Built

Year Built: 1958