Skip to content

620 Kemah Lake Rd

Newton, NJ 07860

Built 1985

Last Sale Price
$226,000
Last Sale Date
Nov 15, 2012

Property Information

Block57
Lot1
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage2,016
Acreage3.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,100
42%
Improvement Value:$131,900
58%
Total Assessment$228,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,781+3.1%
2024$6,578+5.7%
2023$6,224+2.9%
2022$6,047+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$226,000
DeedBook 3301, Page 301

Property Built

Built

Year Built: 1985