Skip to content

60 E Shore Lk Owassa Rd

Newton, NJ 07860

Built 1987

Last Sale Date
Dec 14, 2015

Property Information

Block58
Lot3.05
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,810
Acreage2.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
41%
Improvement Value:$130,500
59%
Total Assessment$221,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,337+3.2%
2024$6,140+5.9%
2023$5,797+3.1%
2022$5,624+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1987