Skip to content

19 De Jager Dr

Augusta, NJ 07822

Built 1983

Last Sale Price
$199,500
Last Sale Date
Jul 13, 2000

Property Information

Block6.02
Lot5
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page1.02

Building Details

Building Class16
Description1SF G
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,574
Acreage0.95

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,500
44%
Improvement Value:$133,500
56%
Total Assessment$238,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,828+3.2%
2024$6,616+5.9%
2023$6,247+3.1%
2022$6,062+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$199,500
DeedBook 2478, Page 78

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 2030, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1983