Skip to content

41 David Dr

Augusta, NJ 07822

Built 1998

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Mar 20, 2015

Property Information

Block6.03
Lot22
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page1.02

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage2,229
Acreage0.96

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,600
37%
Improvement Value:$218,700
63%
Total Assessment$348,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,358+3.1%
2024$10,048+5.7%
2023$9,509+2.9%
2022$9,237+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft2,229DeedBook 3357, Page 686Recorded3/31/2015

Property Sale

Sale
$229,950
DeedBook 2310, Page 189

Property Built

Built

Year Built: 1998