Skip to content

72 Fenwick Rd

Augusta, NJ 07822

Built 1996

Last Sale Price
$167,000
Last Sale Date
Dec 20, 1996

Property Information

Block6.03
Lot33
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page1.02

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,268
Acreage0.93

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,600
45%
Improvement Value:$109,300
55%
Total Assessment$198,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,665+3.2%
2024$5,488+6.0%
2023$5,180+3.1%
2022$5,025+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 2192, Page 266

Property Built

Built

Year Built: 1996