Skip to content

32 West Owassa Tnpk

Newton, NJ 07860

Built 1979

Last Sale Price
$158,000
Last Sale Date
Oct 4, 1999

Property Information

Block60
Lot4.03
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,800
Acreage2.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,900
44%
Improvement Value:$124,600
56%
Total Assessment$223,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,647+3.1%
2024$6,448+5.7%
2023$6,102+2.9%
2022$5,927+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 2410, Page 117

Property Sale

Sale
$193,000
DeedBook 2032, Page 184

Property Built

Built

Year Built: 1979