Skip to content

339 Mattison Reservoir Av

Branchville, NJ 07826

Built 1970

Last Sale Price
$278,000
Last Sale Date
Feb 14, 2020

Property Information

Block68
Lot1.02
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,708
Acreage7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,000
54%
Improvement Value:$125,300
46%
Total Assessment$272,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,098+3.1%
2024$7,856+5.7%
2023$7,434+25.2%
2022$5,938+2.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$278,000
Sq Ft1,708DeedBook 3551, Page 693Recorded3/11/2020

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 1885, Page 45

Property Built

Built

Year Built: 1970