Skip to content

113 Upper North Shore Rd

Branchville, NJ 07826

Built 1977

Last Sale Price
$237,450
Last Sale Date
Oct 31, 2019

Property Information

Block68
Lot15.03
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page1901

Building Details

Building Class18
Description2SF G
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage3,620
Acreage8.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,500
36%
Improvement Value:$274,400
64%
Total Assessment$431,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,845+4.6%
2024$12,279+5.7%
2023$11,619+2.9%
2022$11,287+2.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$237,450
Sq Ft3,620DeedBook 3537, Page 458Recorded11/5/2019

Property Sale

Sale
$380,000

Property Sale

Sale
$390,200
DeedBook 3263, Page 596

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 2254, Page 183

Property Built

Built

Year Built: 1977