Skip to content

239 Mattison Reservoir Av

Branchville, NJ 07826

Built 1982

Last Sale Date
Oct 24, 2023

Property Information

Block68
Lot4.01
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage3,064
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,800
26%
Improvement Value:$232,900
74%
Total Assessment$312,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2012$7,017+2.5%
2011$6,843+4.0%
2010$6,581+10.9%
2009$5,936+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1982