Skip to content

11 Risdon Dr

Branchville, NJ 07826

Built 1976
Farm (Regular)

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Feb 10, 2022

Property Information

Block68
Lot6.01
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage4,264
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,700
22%
Improvement Value:$257,700
78%
Total Assessment$330,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,826+3.1%
2024$9,532-26.6%
2023$12,987+42.7%
2022$9,102+2.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$650,000
Sq Ft4,264DeedBook 3626, Page 598Recorded3/17/2022

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$525,000

From:

To:

Sq Ft4,264DeedBook 3510, Page 523Recorded3/7/2019

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1976