Skip to content

14 Acorn Tr

Branchville, NJ 07826

Built 1960

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Jun 7, 2000

Property Information

Block73
Lot25
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
DescriptionG
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage---
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,700
13%
Improvement Value:$11,000
87%
Total Assessment$12,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$378+3.2%
2024$366+5.7%
2023$347+2.9%
2022$337+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 2466, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 1960