Skip to content

23 East Shore Culver Rd

Branchville, NJ 07826

Built 1950

Last Sale Price
$199,000
Last Sale Date
Sep 13, 2013

Property Information

Block83
Lot2
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page2101

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,142
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,500
63%
Improvement Value:$65,800
37%
Total Assessment$176,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,243+3.1%
2024$5,086+5.7%
2023$4,813+2.9%
2022$4,675+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$199,000

From:

To:

Sq Ft1,142DeedBook 3321, Page 348Recorded9/27/2013

Property Built

Built

Year Built: 1950