Skip to content

16 Armstrong Rd

Augusta, NJ 07822

Built 1887

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Jan 20, 2005

Property Information

Block8
Lot7
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage864
Acreage0.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,400
59%
Improvement Value:$46,900
41%
Total Assessment$114,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,399+3.1%
2024$3,298+5.7%
2023$3,120+2.9%
2022$3,031+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 2899, Page 344

Property Sale

Sale
$150,500
DeedBook 2744, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1887