Skip to content

100 East Shore Culver Rd

Branchville, NJ 07826

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 5, 2021

Property Information

Block90
Lot3
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page2102

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,753
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$344,800
73%
Improvement Value:$127,500
27%
Total Assessment$472,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,046+3.1%
2024$13,626+7.4%
2023$12,686+2.9%
2022$12,324+2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1971