Skip to content

111 East Shore Culver Rd

Branchville, NJ 07826

Built 1900

Last Sale Date
Mar 9, 2013

Property Information

Block92
Lot1
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page2102

Building Details

Building Class---
DescriptionSHED
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,000
69%
Improvement Value:$7,500
31%
Total Assessment$24,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$729+3.1%
2024$707+5.7%
2023$669+2.9%
2022$650+2.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3308, Page 847

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 3203, Page 389

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 3123, Page 57

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 2440, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1900