Skip to content

11 Center St

Branchville, NJ 07826

Built 1960

Last Sale Price
$173,900
Last Sale Date
Aug 1, 1994

Property Information

Block97
Lot1
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page2103

Building Details

Building Class16
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,664
Acreage4.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,400
59%
Improvement Value:$113,000
41%
Total Assessment$273,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,131+3.1%
2024$7,888+5.7%
2023$7,464+2.9%
2022$7,251+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$173,900
DeedBook 2018, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1960