Skip to content

140 East Shore Culver Rd

Branchville, NJ 07826

Built 1910

Last Sale Date
Apr 13, 2012

Property Information

Block99
Lot1
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page2103

Building Details

Building Class19
Description2SF
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage2,703
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$312,200
53%
Improvement Value:$271,900
47%
Total Assessment$584,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,121+3.1%
2024$16,601+5.8%
2023$15,696+3.0%
2022$15,240+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3289, Page 14

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 3281, Page 483

Property Built

Built

Year Built: 1910