Skip to content

594 County Route 565Augusta, NJ 07822

Built 1966

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jun 2, 2023

Property Information

Block9
Lot1.01
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description1.5 S F 2G
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,904
Acreage2.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,700
34%
Improvement Value:$163,500
66%
Total Assessment$249,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,411+14.1%
2024$6,494+5.7%
2023$6,145+2.9%
2022$5,970+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft1,904DeedBook 10253, Page 1135Recorded6/21/2023

Property Sale

Sale
$257,500

From:

To:

Sq Ft1,904DeedBook 3422, Page 552Recorded3/30/2017

Property Built

Built

Year Built: 1966