Skip to content

18 Cummins St

Franklin, NJ 07416

Built 2004
Other Exempt
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jul 29, 2025

Property Information

Block1004
Lot23.01
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFranklin Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,211
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$101,900
33%
Improvement Value:$207,000
67%
Total Assessment$308,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2018$6,512-0.3%
2017$6,533+2.7%
2016$6,360-3.5%
2015$6,592+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft1,211DeedBook 10402, Page 142Recorded8/29/2025

Property Sale

Sale
$226,000
DeedBook 2814, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 2004