Skip to content

603 Rt 23 So

Franklin, NJ 07416

Built 1951

Last Sale Price
$16,000
Last Sale Date
Jun 5, 1981

Property Information

Block102
Lot7
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFranklin Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description1.5SF-F
Dwellings1
ZoningHC-2
Sq Footage660
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,300
44%
Improvement Value:$126,400
56%
Total Assessment$225,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,369+0.7%
2024$5,329+18.2%
2023$4,510+3.2%
2022$4,369+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$16,000
DeedBook 1069, Page 417

Property Built

Built

Year Built: 1951