Skip to content

11 Buckwheat Rd

Franklin, NJ 07416

Built 1955

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jul 31, 2015

Property Information

Block1301
Lot24
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFranklin Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1SF-R
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,348
Acreage0.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,900
34%
Improvement Value:$232,200
66%
Total Assessment$350,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,490+0.6%
2024$8,439-1.6%
2023$8,573+5.7%
2022$8,113+4.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,348DeedBook 3368, Page 186Recorded8/7/2015

Property Built

Built

Year Built: 1955