Skip to content

7 Miners Lane

Franklin, NJ 07416

Built 2008

Last Sale Price
$1,750,000
Last Sale Date
Dec 27, 2019

Property Information

Block1302
Lot2
QualifierC005
CountySussex
MunicipalityFranklin Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class37
DescriptionTHSE
Dwellings1
ZoningR01
Sq Footage1,614
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$5,390+8.5%
2023$4,966-28.0%
2022$6,901+4.7%
2021$6,588+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$1,750,000
DeedBook 3545, Page 126Recorded1/9/2020

Property Built

Built

Year Built: 2008