Skip to content

42 Main St

Franklin, NJ 07416

Built 1920

Last Sale Price
$379,000
Last Sale Date
Jul 16, 2004

Property Information

Block1302
Lot5
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFranklin Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class47
Description2SF-O-UG-MULTI
Dwellings4
ZoningB-2
Sq Footage3,744
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,800
20%
Improvement Value:$459,600
80%
Total Assessment$574,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,479+0.0%
2024$11,477-9.1%
2023$12,628+3.2%
2022$12,231+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$379,000
DeedBook 2839, Page 317

Property Built

Built

Year Built: 1920