Skip to content

8 Taylor Rd

Franklin, NJ 07416

Built 1975

Last Sale Date
Jan 28, 2025

Property Information

Block1501
Lot2
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFranklin Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1SF-R-BG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,284
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,900
36%
Improvement Value:$223,400
64%
Total Assessment$347,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,413-0.0%
2024$8,417-8.1%
2023$9,160+3.2%
2022$8,872+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1975