Skip to content

90 Wildcat Rd

Franklin, NJ 07416

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 3, 2009

Property Information

Block1901
Lot20
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFranklin Boro
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SF-R-AG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,510
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,700
33%
Improvement Value:$224,800
67%
Total Assessment$337,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,315-0.0%
2024$8,318-11.7%
2023$9,423+3.2%
2022$9,127+4.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965