Skip to content

120 Maple Rd

Franklin, NJ 07416

Farm (Qualified)

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
May 9, 2017

Property Information

Block1901
Lot27.01
QualifierQFARM
CountySussex
MunicipalityFranklin Boro
Tax Map Page19

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
ZoningR-1
Sq Footage1,632
Acreage18.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,200
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$9,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$236-1.6%
2024$240-30.4%
2023$345-0.3%
2022$346+2.4%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,632DeedBook 3432, Page 436Recorded6/16/2017

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 3300, Page 292